Vazektomi Nedir

Vazektomi Nedir

 Vazektomi Nedir?

Vazektomi, Erkekte “Gönüllü Sterilizasyon” olarak adlandırılan %100 koruma sağlayan, en etkili ve en güvenilir doğum kontrol yöntemidir. Vazektomi en basit anlatımıyla erkeğin spermlerinin meniye karışmasına imkan sağlayan her iki kanalının da bağlanması olarak tanımlanabilir. Bu sayede erkek orgazm olabilmekte, orgazm sonucunda meni gelebilmekte fakat meninin içinde sperm bulunmadığı için gebelik söz konusu olmamaktadır.

Vazektomi dünyada son yıllarda popüler olmaya başlamış bir doğum kontrol yöntemidir. Bu yöntem ülkemizde de giderek yaygınlığını artırmakta ve daha fazla erkek tarafından Vazektomi nedir? Vazektomi nasıl yapılır? Erkekte kordon bağlatma nedir gibi sorular sorulmaya başlanmıştır.

Vazektomi aynı zamanda halk arasında en fazla yanlış bilgiye sahip olunan doğum kontrol yöntemlerinin de başında gelmektedir. Vazektomi hakkında bilmeniz gerekenleri bu yazımızda bulabilirsiniz.

 

Vazektomi Kimler İçin Uygundur?

Çocuk sahibi olmak istemeyen erkekler / çiftler

Çocuk sahibi olması tehlikeli veya riskli olan erkekler / çiftler

Çocuk sahibi olan ve bir daha çocuk sahibi olmak istemeyenler

Diğer korunma yöntemlerini uygulamak istemeyenler

18 Yaşını doldurmuş, kendi rızası ile, evli ise eşinin onayıyla bu işlemi yaptırmak isteyenler

 

Vazektomi nasıl bir işlemdir?

Vazektomi son derece küçük bir işlemdir. Yaklaşık 10 ile 15 dakika sürmektedir. Vazektomi işleminde erkeğin hayalarını örten deri lokal anestezi ile uyuşturulur ve ufak bir delik vasıtasıyla tohum kanallarına ulaşılır. Tohum kanalları bağlanır ve kesilir. İşlem sırasında lokal anestezi uygulandığı için hastanın bilinci işlem sırasında açıktır fakat ağrı hissedilmez. Ameliyattan hemen sonra taburcu olunabilir ve sonrasında hiçbir iz kalmaz. Vazektomi işlemi sonrasında, işlemden önceden kalan tohumların hamile bırakmaması amacıyla 20 boşalma boyunca ek korunma yöntemlerinin kullanılması tavsiye edilir.

 

Vazektomi ne kadar etkilidir?

Vazektomi %100 etkili bir yöntemdir ve ömür boyu kalıcıdır. Bu sebeple karar verme süreci iyi değerlendirilmelidir.

 

Vazektomi erkekliğe zarar verir mi?

Vazektomi erkekliğe zarar vermez. Erkeklik hormonları üretime devam eder, orgazm olunabilir, sertleşme problemleri ile ilgisi yoktur. Tüm erkeklik fonksiyonları işlemden önceki şekilde devam eder. Vazektomi sadece boşalma sırasında meninin içine spermlerin akışını engellemektedir.

 

Vazektomi cinsel yollarla bulaşan hastalıkları engeller mi?

Hayır. Cinsel yollarla bulaşan hastalıklardan korunmak için ek korunma yöntemlerine ihtiyaç vardır. Vazektomi, istenmeyen gebeliklere karşı koruma sağlar.

 

Vazektomi dönüşü olmayan bir işlem midir?

Hem evet, hem hayır. Vazektomi dönüşü olmayan bir ameliyat olarak bilinir fakat son derece zor bir ameliyat da olsa kordonların tekrar bağlanması mümkün olabilmekte ve riskler içermektedir. Bu sebeple işlemden önce karar verme sürecinin iyi değerlendirilmesi ve doğru bir şekilde karar verilmesi gerekmektedir.

 

Vazektomi ile asla bir daha çocuğum olamaz mı?

Vazektomi çocuk sahibi olmayı engelleyen bir işlemdir. Dolayısıyla normal şartlar altında bir daha çocuğunuzun olmayacağı söylenebilir. Fakat uzman hekimler vasıtasıyla erkeğin hayalarından alınacak spermler vasıtasıyla tekrar çocuk sahibi olunabilir. Vazektomi ile doğal koşullar altında çocuk sahibi olmak engellenir. Modern tıp uygulamaları, Vazektomi sonrasında da istendiği takdirde uzman hekimler tarafından yapılacak küçük işlemlerle çocuk sahibi olunabilir.

 

Vazektomi cinsel performansımı etkiler mi?

Hayır. Vazektomi cinsel performansınızı kesinlikle etkilemez. Çünkü işlem sonrasında hormonlar aynı şekilde üretilmeye, spermler aynı şekilde üretilmeye devam eder. Cinsel arzu ve ilişki sırasında sertleşme ve haz alma gibi durumlarda hiçbir değişiklik yaşanmaz.

0 YORUMLAR

    Bu KONUYA henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu sen yaz...
YORUM YAZ