Tarhana ile Baklava Ne Alaka

Tarhana ile Baklava Ne Alaka

Tarhana ile Baklava Ne Alaka

Bir Seksolog olarak, Bu yazım da sizlere yemek tarifi vermeyi uygun gördüm.

Sonuna kadar okumanızı şiddetle öneririm, çünkü tarhana yı çok tüketmem lakin çok güzel tarhan çorbası yaparım.

Önerim; Hazımsızlık yapmasın diye öncelikle ruhen hazır olduğunuz da mutlaka okumanızdır.

Tarhana çok güzel bir hasta diriltme yemeği olduğu gibi soğuk kış günlerinin neredeyse vazgeçilmezidir.

Neler yokki içinde, binbir meşakatli ve emek isteyen bir hazırlık serüveni var, evde kendim hazırladım oradan iyi biliyorum.

Bu kısa bilgilendirme, sosyal mesajdan sonra tarife başla diyenleri kızdırmamak adına tarhana tarifime başlıyorum.

Tarhana?

Tarhana çok nazlıdır, sıcak içilir fakat sıcağı hiç sevmez, bu sebeple soğuk suya bilen için göz kararı, bilmeyen için 1 litre suya 3 yemek kaşığı tarhana döküp, pişmesi için ocak ateşinin üzerine koyup, kaynayana kadar başından ayrılmıyoruz.

Neden mi?

Eğer tarhana pişerken karıştırmadan bırakırsak topaklaşır, bunun önüne geçmek ve lezetli bir tarhana çorbası yapmak için, sabırla pişene kadar karıştırmaya devam ediyoruz.

Çorbamız topaklanmadan kaynamaya başladı ise altını kapatıyoruz.

Yarım kaşık salçayı ister sıcak suda, ister yağda, ağız tadınıza göre baharat ekleyip çorbamızın içine döküp karıştırıyoruz.

Ruhumuzu, enerjimizi, sevgimizi kattığımız tarhanamız sunum için hazır!

Soğuk algınlığından muzdarip, naz mevsimine de giren sevdiğimize, iyileştirme garantili çorbamızı gözlerine sevgi ile bakarak, yatağının başında çorbasını içirmeye başlıyoruz.

Şimdiden afiyet olsun.

Bu tarifimin ardından, yazımın en önemli tarifi, ilişkilerin baş kahramanı baklavaya geçiyorum.

Baklava !!!

Tarhana tarifi buysa, baklava tarifi kim bilir nasıldır, cümlelerinin dolaştığı düşüncelerinizi aklımdan geçirip bu ilişkiye değinmek istiyorum.

Baklava yapmasını bilmiyorum, bilmediğim bir şeyin tarifini de yapamayacağımı ifade etmenin bende bir eksikliğe neden olmayacağını buraya yazmak istiyorum.

İlişkilerimiz de ne acıdır ki, sevginin, emeğin yeri unutulmuş, kırıkları tamir eden tarhananın, sevgiyi güçlendirdiği ve her uzatılan kaşığın göz yaşı ile teşekkürü ne şahit olduğumu mutluluk ile söyleyebilirim.

İçinden çok ders çıkarılacak bu tarif ile tarhana ile baklava ne alaka demek istedim.

Tüketime dayalı dünya yarışı içinde önümüze gelene ben baklava uzmanıyım, öyle bir baklava hamuru acarım ki, bakınca karşıyı görürsün, benim yaptığım baklavayı Gaziantep bir araya gelse yapamaz yerine, bence önce tarhana yapmayı öğrenmeli ve yukarıda verdiğim tarifi tekrar değerlendirmenin, ilişkiler de faydalı olacağını umuyorum.

Kırılmış bir kalbi inan ki baklava iyileştirmez,
Yatağa küsen kadını baklava geri getirmez, baklavayı boşa heder etme diye, tarhana tarifini iyi oku, sende hazımsızlık yaptıysa çözümü var.

Nane Limon kabuğu içine biraz da hatmi çiçeği ile başlayan şarkılı tarif (Barış MANÇO' yu Rahmetle Anıyorum) aynı zamanda hazımsızlık için çok iyi bir tarif olduğu gibi uyarıcı bir afrodizyak olduğunu da söyleyebilirim.

Kaliteli bir orgazmın,
Sağlıklı bir çocuk sahibi olmanın,
Boşanmayı durduracak yolun,
İnsan olduğuna işaretin ve daha saymakla bitmeyecek sebeplerin azalarak bitmesi için, eliniz de doğal kaynaklar henüz tükenmemişken, lütfen beyler, baklavayı en iyi ben acarım yanlışından vaz geçip tarhanayı seçin.

21 yıllık sektörel tecrübe, bilgi, birikimimden de yola çıkıp üstümde yük kalmasın diye yazmak istedim tarhana mucizesini, takdir sizin.

Terlik, tebrik artık ne hakkettiysem cahildim tarhana ya kandım diyerek kabul ederim.

Benim ile aynı fikri paylaşıyorsanız, bu yıl için de tarhana günüm olacak mutlaka beklerim.

Son sözüm, Baklavayı boş ver, Tarhana yap sevgili kardeşim, bildiğin tarhana.

Cinselizm Web Editörü ve Seksolog Yazar Korcan Barış...

0 YORUMLAR

    Bu KONUYA henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu sen yaz...
YORUM YAZ