Gaslighting Psikolojik Manipülasyon

Gaslighting Psikolojik Manipülasyon

Gaslighting (psikolojik manipülasyon ve taciz yöntemi), karşı tarafın kendinden şüpheye düşmesine sebep olarak kişiyi kendine bağımlı hale getirme çabasıdır. Özellikle uygulayan kişinin kendini aslında daha güçsüz,başarısız,hatalı vb. hissettiği halde manüplasyonla tam tersiymiş gibi davranıp kendisini güçlü hale getirme illüzyonudur. Eğer bize uygulanıyorsa kendimizi sürekli olarak sorgulayıp, hatayı kendimizde arayıp, kararlarımızdan emin olamıyorsak  ve sürekli karşı tarafın fikrini alma ihtiyacı hissediyorsak bu gaslightinge maruz kaldığımız anlamına gelmektedir.

Bir psikolojik şiddet türü olan gaslightinge toplumumuzda bir çok insan maruz bırakılmaktadır. Ancak toplumsal yapının ataerkilliği sebebiyle özellikle kadının daha güçsüz, duygusal, kararsız vb. sıfatlarla dayanaksız ön yargıya maruz bırakılması ve sürekli olarak kalıplara sokulmaya çalışması gaslightingin derecesini her geçen gün artmasına sebep olmaktadır.

Bu durumdan kurtulmanın ilk adımı karşı tarafın bize gaslighting uyguladığını fark etmek olacaktır, bu durumu fark ettikten sonra artık söylediği her şeyin doğru olmadığını bizim özgüvenimizi sarsmaya ve kendine bağımlı hale getirmeye çalıştığını görmeliyiz. Doğruluğundan emin olduğumuz konularda, kendimizden şüphe ettirmeye çalıştığı zaman kendimize güvenip kararlarımızın ve düşüncelerimizin arkasında durmalıyız.

Unutmayalım ki hislerimiz ve duygularımız bize her zaman gerçeği yansıtır, bir başkasının bizim hislerimizi ve düşüncelerimizi tamamen anlayabilmesi hiçbir zaman emin olabileceğimiz bir şey değildir, sadece kendimizden emin olabiliriz. Özümüze olan güvenimizle kimsenin onayına, sevgisine, ilgisine bağımlı olmadan kendi arkamızda durmayı başaracağız!

 


Doğru Bigi için Takipte Kalın!

Güncel yazılarımızı okuyup, Danışmanımızdan Sorularınıza Yanıt Alabilirsiniz...

Lütfen ama lütfen, saçma sapan sorular yada laylaylom için rahatsız edip, gerçek bilgiye ulaşmak isteyenin hakkına yeltenmeyiniz.

0 YORUMLAR

    Bu KONUYA henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu sen yaz...
YORUM YAZ