Çiftlerin Kabusu Latex Alerjisi

Çiftlerin Kabusu Latex Alerjisi

Çiftlerin Kabusu Latex Alerjisi ve Korunma

Birçok evli çiftin kâbusu haline gelen Latex alerjisi ile ilgili bu yazıma başlarken yaşanmış bir hikâyeden yola çıkmak istiyorum.

Kronolojik olarak tam yılını hatırlamasam da dün gibi unutmadığım Sexshop işletirken devamlı müşterimiz olan evli bir çiftin alışveriş esnasında şu sorusu olmuştu.

Sizde vajinal mantar yâda alerji için krem var mı?

Bende kendilerine Cinsel kozmetikler arasında genital bakım ürünleri olsa da hijyen amaçlı ürünler olduğunu, tedaviye yönelik ürünlerin ise bir cildiye uzmanı tarafından mutlak muayene edilip ona göre yol izlemelerinin doğru olacağını söyledim.

Müşteri; Her yolu denediklerini gitmedikleri doktor kalmadığını (Güven duyan size açılabilen müşterilerde abartılı ifadeleri duymak mümkündür, çünkü bahsedilen alerji bilinen bir alerji türüdür, yani devlet hastanesi gibi yorgun bir doktora denk gelmiş olabilecekleri bir ihtimal olacağından her yolu, gitmedikleri doktor ifadesi ile anlatmıştır) ilişkiden önce yâda sonra vajinal yanma, kaşıntı, buna bağlı cinsel birlikteliklerinin azaldığını, eşini doktora gidelim dediğini ama artık bundan da sıkılıp, sorunun bende olduğunu söylüyor, hani buraya kadar gelmişken varsa buna göre bir ürün almak isteriz.

Alışveriş yaptıkları ürünler içinde prezervatif aldıkları için, nezaketen, korunma yöntemi olarak prezervatif mi kullandıklarını sordum.

Aldığım cevap beklediğim cevaptı, çiftimiz, evliliklerinden bu yana sadece prezervatif ile korunduklarını söylemişti.

Bende kendilerine kondom yerine başka bir doğum kontrolü denemelerini önerdim fakat bu konuda pek yol alacağımızı anlayınca, Latex içermeyen Poliüretan Kondom kullanmalarını veya prezervatif kullanmadan bir yöntem ile birkaç ay ara verip şikâyetin devam etmesi halinde konusunda uzman bir doktora başvurmaları gerektiğini eğer şikâyetiniz sona ermesi durumunda bunun Latex alerjisi olma ihtimalinin %100 olacağını bilmelerini istedim.

Aradan geçen zaman içinde müşterimiz ziyarete gelip teşekkürlerini iletip sorunun tamamen Latex alerjisi olduğunu artık sorunların azaldığını dile getirmiştir.

Latex alerjisi sadece kadınların yaşadığı bir alerji olmadığı gibi kadınlarda sık görünmektedir.

Yaşanan o dönem de pek talep olmadığı gibi Latex içermeyen prezervatif bulmakta zordu, bizlerde çözüm olarak farklı doğum kontrol yöntemlerine yönlendiriyorduk.

Günümüz de artık Latex içermeyen prezervatifler tüm eczane ve marketlerden satın alabileceğinizi belirtmek istiyorum.

İlerleyen süreçte organik prezervatif ve prezervatifler hakkında sizlerle detaylı bir yazı paylaşacağım.

Latex alerjisi sadece kondom da değil kullanılan eldiven vb. ürünlerde kuruma, döküntü, kaşıntı varsa aklınıza hemen latex alerjisini ve yazımızı hatırlayın.

Eğer korunmak için Latex içerikli prezervatif kullanıyorsanız işte bu risk sizin içinde geçerli olacaktır.

Latex alerjisinden korunmak ve durdurmak için ilaç kullanımına neredeyse hiç ihtiyaç yoktur.

Latex ürünlerinden uzak durmanız yeterli olacaktır.

Öneri olarak, genital her yakınmanın bir alerji, mantar, enfeksiyon olup olmadığından önce durumu takip etmek sizin için faydalı olacaktır.

İlişki öncesi yâda sonrası ortaya çıkan alerjik reaksiyonlar birkaç gün sürüyor ise bunlar erkeklik, kadınlık organı sert yeni çıkan tüy köklerinden tahriş olabilir bir diğeri ise her iki tarafın sıvısından ortaya çıkabilecek geçici kaşınma vb. sebepler ile karşınıza çıkabilir.

Eğer geçmeyen uzun süren durumlar özellikle idrarda koku, renk değişimi, kaşıntı, yanma gibi şikâyetleriniz devam ediyor ise uzman bir doktordan yardım alınmalıdır.

Çok önemsenmeyen bir alerji gibi görünse de cinsel yaşamda sinsi rolü büyüktür.

Eşler bu alerjiden habersiz olur da, eşinin yakınmalarını şikâyet sayarsa aşağıdaki sorunları öne atarak büyük sorunlara davetiye çıkarabilir.

Örneklemek gerekirse erkek bu yönde

Cinsel ilişki istemediği bahanelerine yenisini kattığını
Devamlı aynı şikâyetin olduğu ve doktora gitmesini
Eskisi gibi onu sevmediğini istemediğini
Şakada olsa dalga geçmesi

Bu ve benzeri yaklaşımlar aradaki sevgi ve bağın kopmasına sorunların çözülebilir değil de, çözümsüz olduğuna kapılıp Latex alerjisini bile akıllarına getirmelerinin mümkün olmadığını buradaki ince her noktayı sizlerle paylaşmaya çalıştım.

Konuşamayan evli çiftler sorunları çözmek yerine, sorunlar içinde boğuşmaktadır.

Sağlıklı bir ilişki, sağlıklı bir aile bağını korumak için lütfen ilişki önü değil, ilişki sonrası sorunları konuşmaya önem gösterin.

Zaman Ayırıp Okuduğunuz için, Sevgi ile kalın..

Cinselizm Web Editörü ve Seksolog Yazar Korcan Barış...

0 YORUMLAR

    Bu KONUYA henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu sen yaz...
YORUM YAZ